9.06 klasa VI wybrała się do Areny X w Popardowej. Była to nagroda za zwycięstwa w dwóch klasowych konkursach organizowanych w naszej szkole. W zmiennych warunkach pogodowych uczniowie podzieleni na cztery drużyny rywalizowali ze sobą w "laserowych rozgrywkach". Zabawa udała się wyśmienicie. Obfitowała w wiele zaskoczeń i pozytywnych emocji. Niektórzy odkryli w sobie nieznany dotąd potencjał.
Celem wycieczki było zwiedzenie terenu pasieki jednego z największych muzeów pszczelarstwa w Europie. Początkowym punktem wyjazdu były zajęcia tematyczne „Środowisko ponad wszystko”, a następnie warsztaty ozdabiania płóciennych torb. Po degustacji miodów naturalnych uczniowie oprowadzani przez przewodniczkę zobaczyli stare barcie pszczelarskie, a także mieli możliwość przekonania się, jakie dawniej stosowano pułapki przed intruzami. Ponadto dzieci mogły zobaczyć ul od środka, a nawet „pogłaskać pszczoły”. Następnym punktem wycieczki było Muzeum Pszczelarstwa. Tam dzieci poznały dawną pracę pszczelarza, zapoznały się z wszelkiego rodzaju sprzętami pasiecznymi – rozluźniacze, odsklepiacze, wirówki, walce do produkcji węzy (plastrów woskowych do nadbudowy), podkurzacze. Poznały dokładnie budowę pszczół - królowej, robotnic, trutni. Dowiedziały się, w jaki sposób pszczoły zbierają nektar z kwiatów, jak go przetwarzają, by móc przenieść do ula, jak komunikują się między sobą, co to jest mleczko pszczele, co to jest wosk i do czego służy pszczołom. Po dużej dawce wiedzy i ciekawostek o życiu pszczół, przyszedł czas na zabawę i animację oraz obejrzenie krótkiego teatrzyku „Przygody na łące”. Następnie pani przewodnik zaprosiła wszystkich do zwiedzenia „Gospodarskiej Zagrody”, w której dzieci miały okazję z bliska przyjrzeć się osiołkowi i kucykom oraz pooglądać ciekawe odmiany różnego gatunku ptactwa domowego. Jednak największą uciechą dla dzieci była możliwość karmienia całego stada kóz i głaskania ich. Po krótkim odpoczynku i zabawie na placu zabaw na uczniów czekała ostatnia atrakcja, czyli przejażdżka wozem konnym po okolicy, a następnie grill. Przed wyjazdem ze Stróż uczniowie odwiedzili „Miodową Spiżarnię”, gdzie można było zakupić miodowe smakołyki.
Pobyt w „Sądeckim Bartniku” okazał się czasem wspaniałej zabawy połączonej z nauką. Podczas wycieczki udało się uniknąć deszczu, a dzieci z uśmiechem na twarzy wróciły do swoich domów.
2 czerwca klasa VI wybrała się na wycieczkę w Pieniny. Uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w 2,5 godzinnym spływie przełomem Dunajca łodziami flisackimi, podczas którego wysłuchali regionalnych legend i podziwiali piękne krajobrazy. Następnie przespacerowali się Wąwozem Homole "poznając smak" górskich wycieczek. Udało im się uniknąć podążającej za nimi burzy, a słońce otulało ich swoim ciepłem. Przywieźli pamiątki, piękne zdjęcia i wspomnienia.
2 czerwca uczniowie klasy 1a i 1b wraz ze swoimi wychowawczyniami udali się na wycieczkę do Krynicy-Zdroju. Pierwszym punktem wyjazdu była zabawa w jaskini solnej, gdzie dzieci mogły poczuć się jak w ogromnej piaskownicy, tyle, że zamiast piasku były tam... kryształki soli. Czas w tym miejscu minął na wspólnej, beztroskiej zabawie, po której, nieco już głodni, przeszliśmy spacerkiem do pobliskiej restauracji, gdzie zjedliśmy pyszną pizzę. Stamtąd wyruszyliśmy do Muzeum Zabawek, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć zabawki, którymi bawiły się kiedyś nasze babcie i dziadkowie, nasi rodzice, a także dzieci w różnych stronach świata. Po obejrzeniu pięknych wystaw, o których w bardzo ciekawy sposób opowiadał pan przewodnik, dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych. Każdy samodzielnie skonstruował drewnianą zabawkę, którą później zabrał ze sobą na pamiątkę. Był to dzień pełen wrażeń. Wszyscy zadowoleni wróciliśmy do Florynki.
“Książka jest przyjacielem człowieka” – ta maksyma w dobie współczesnej komputeryzacji zdaje się odchodzić w cień. Zupełnie niesłusznie. 29 maja w naszej szkole odbyła się akademia poświęcona roli książki w dzisiejszym świecie. Okazją do tego jest miesiąc maj, w którym tradycyjnie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki. Scena przygotowana przez uczniów klasy V b i VII b pod kierunkiem bibliotekarzy: Pani Anny Witek i Pana Ludwika Siuty odniosła się do miejsca dobrze znanego czytelnikom naszej szkoły i do roli bibliotekarza, który w dobie komputeryzacji ma jednak bardzo ważną rolę do spełnienia. W humorystyczny sposób mole książkowe wprowadziły uczniów w tajemnice zakamarków bibliotecznych. Główna bohaterka Marysia uczyła się natomiast szukać książek w katalogach, a pomagały jej przy tym postacie z bajek, powieści historycznych czy przygodowych. Końcowym etapem akademii był pokaz mody bibliotecznej, w którym uczniowie klasy VIII wystąpili jako pracownicy biblioteki: nowocześni, wykształceni, eleganccy, wykorzystujący w codziennej pracy technologie komputerowe.
W czasie akademii zostały również rozdane nagrody książkowe uczniom, którzy uzyskali najwyższy wynik w szkolnym konkursie bibliotecznym pt: "Z książką za pan brat:
I miejsce: Mikołaj Biros z klasy VII b
II miejsce - Justyna Święs z klasy VIII
III miejsce - Aleksandra Motyka z klasy VIII.
Ta akademia przypomniała nam jak ważną rolę w naszym życiu pełnią książki. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie nadal będą odwiedzać bibliotekę i z zapałem po nie sięgać.
Stowarzyszenie Sportu i Rekreacji „Młodzi Odkrywcy” ma duże doświadczenie w organizacji kolonii edukacyjnych, sportowych, tanecznych, półkolonii, zielonych szkół oraz wycieczek dla dzieci i młodzieży. W tym roku organizowane są kolonie dla dzieci rolników dofinansowanych przez Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Wyjazdy te realizowane są wspólnie z m.in. Kuratoriami Oświaty, Urzędami Gmin, Ośrodkami Pomocy Społecznej i Szkołami. Szczegóły dotyczące organizowanych kolonii poniżej:
- KOLONIE NAD MORZEM 2025 – SMOŁDZIŃSKI LAS
- KOLONIE NAD MORZEM 2025 - POGORZELICA
Jeśli nie wiesz jak zalogować się do dziennika,
kliknij tutaj
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II we Florynce
Florynka 64
33-332 Florynka
tel. (fax) 18 447 16 22
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.